NEDEN AHŞAP TEZGAH KULLANILMALI?


Mutfak, evdeki en önemli alanlardan biridir. Ailenin birlikte özel vakit geçirmek istediği ve insanların yoğun yaşamlarına keyifli bir mola vermek istediği yerlerdir. Günün önemli bir bölümünü geçirdiğiniz mutfağınızın, tadını çıkarabileceğiniz ve en iyi şekilde yararlanabileceğiniz bir oda olması önemlidir.

Mutfağınızda belki de en önemli kullanım alanlarından biri tezgahtır. Bu nedenle, tezgah seçimi çok önem kazanmaktadır. Bugün mutfak tezgahlarında pek çok seçenek sunulmaktadır; ahşap, laminat, granit, akrilik, mermer ve fayans gibi.

Masif ahşap tezgah seçeneğinde çoğumuz şu soruyu sorarız: "Çabaya değer mi?"

Mutfak tezgahı seçiminde en çok tartışılan konu, bakımıdır. Aslında tezgahların bakımı arasında pek bir fark yoktur.

"Granit Tezgah mı, Masif Ahşap Tezgah mı?" 

Masif bir ahşap tezgah ilk kez işleme girdikten ve devam eden bakımdan sonra, yüzeyin nemli bir bezle ve hafif bir deterjanla silinmesinden daha fazla bir şeye gereksinim duymaz.

Daha ciddi temizlik söz konusu olduğunda, granit tezgahlarda, gres ve kiri temizlemek için genellikle ağır iş taşı ve yağ giderici gerekecektir. Granit tezgahlar için taşlar ve yağ gidericiler yaygın olarak mevcuttur ve tezgahınızın nispeten hızlı bir şekilde harika görünmesine yardımcı olacaktır.

Dökülme ve ihmal yüzünden bir granit tezgah lekelenince, daha yorucu bir işlem gerekir. Lekeleri granitten çıkarmak için polisil denilen etkili bir kil temizleme tozu kullanılır. Genellikle, polisil kullanmak granitinizin yüzeyini matlaştıracak ve parlaklığı geri kazanmak için cila işlemine para harcamanız gerekecektir. Zaman zaman, bazı granit tezgahların tekrar tekrar cilalanması gerekecektir. Tezgahınızın üreticisi, granitinizin cilalanması gerekip gerekmediğini size bildirecek ve eğer gerekiyorsa, size en iyi ürünü ve ne sıklıkta sürecin tekrarlanması gerektiği konusunda bilgi verecektir.

Masif tezgahlarda ise, dökülmeleri olabildiğince çabuk silmek yeterlidir. Granit tezgahınızda olduğu gibi sıcak tava veya tencereleri temas ettirmemek önemlidir.

Dolayısıyla, granit tezgah bakım şartlarına baktığınızda, masif ahşap tezgahların temizlik ve bakımı için ekstra bir çaba gerekmediği anlaşılmaktadır.

Masif bir ahşap tezgah seçtiğinizde, yalnızca sessiz, sıcak bir tezgah çözümü elde etmez, granitten daha az bakım gerektiren bir çözüm elde edersiniz. Ahşap, granitten daha sessizdir. Çünkü daha az yoğun ve daha az serttir. Bunun anlamı, yüzeyine bir şeyler temas ettiğinde, sesi mermer veya granit gibi yansıtmaktan ziyade sesi emmesidir.

Masif ahşap, piyasadaki diğer yüzeylerin hemen hemen hepsinden daha sıcak bir seçenektir. Seçtiğiniz ahşabın cinsi, rengi veya kalitesi ne olursa olsun, ahşap mutfak tezgahı doğal bir sıcaklığı olan malzemedir. 

Bakım söz konusu olduğunda, ahşabınızı iyi yağlanmış halde tutuyorsanız, yüksek kalitede, gıda dostu bir yağ ile, düzenli bakım gereksiniminizin olmayacağını göreceksiniz. Nemli bir bez ve biraz deterjandan başka bir ihtiyacınız yoktur.

Ekstra bir bakım gerektirmeyen ahşabın sıcaklığına ve şıklığına evinizde yer açın.